3. Przeprowadź się


Osoby starsze często mówią, że chcą pozostać we własnych domach, nie myślą o przeprowadzce. Żyją w swoim dotychczasowym domu przez dziesięciolecia i nie widzą powodu, aby się przenieść. Jednak, przez wiele lat dzielnice, w których mieszkają zmieniły się tak bardzo, że nie są one już bezpieczne. Nawet jeśli dzielnice te są bezpieczne, wielu sąsiadów odeszło lub odsunęła się. Często przeprowadzka daje „powiew świeżości” do życia takiej osoby.

Często mieszkania czy domy osób starszych nie są dostosowane do ich potrzeb. Jeśli mamy dom, w którym sypialnie są na piętrze, bardzo często przychodzi taki moment, że decydujemy się na spanie w salonie. Schody stają się barierą nie do pokonania.

Łazienka staje się również dużym zagrożeniem. Łazienki w mieszkaniach często są małych rozmiarów. Poruszanie się w niej nie jest łatwe. Korzystanie z wanny w pewnym momencie staje się praktycznie niemożliwe.

Lokalizacja naszego mieszkania, często na piętrze, w budynku bez winy… powoduje że izolujemy się od znajomych i społeczeństwa. Zamykamy się w czterech ścianach. Co za tym idzie, czujemy się zapomnieni przez społeczeństwo. Nie chcemy być ciężarem dla rodziny więc nie prosimy ich o pomoc i nie pokazujemy trudności, z którymi borykamy się we własnym mieszkaniu.

Decyzja o przeprowadzce nie jest łatwa. Każdy musi do niej dojrzeć. Przeprowadzka musi być dobrze przemyślana. Nie ma bowiem sensu zmiana z jednego miejsca, które nie jest do nas dostosowane, na drugie. Dlatego uważam, że nowe miejsce musi być dostosowane do potrzeb osoby w wieku 60+ oraz musi spełniać warunki aby wraz z upływającym czasem, nie tworzyło barier a wspomagało mieszkańca w codziennym życiu.

Na zachodzie mieszkalnictwo senioralne jest już bardzo popularne. Nie mam tu na myśli domów seniora, tylko nowoczesne mieszkalnia dla osób w wieku emerytalnym. Tego typu mieszkania czy domy są na wydzielonych osiedlach, bez barier, bezpieczne oraz w otoczeniu osób w podobnym wieku.

W Polsce w niektórych miastach już powstają nowe osiedla senioralne (w kolejnym wpisie postaram się zrobić listę mieszkań senioralnych wartych uwagi).

Według mojej opinii, sześć głównych zalet przeprowadzki dla osób 60+ to:

  1. Bezpieczeństwo. Osiedla senioralne są tak zaprojektowane, aby zapewnić bezpieczną, wygodną przestrzeń. Wiele, z nich mają bezpieczne wejścia. Prawie wszystkie osiedla są monitorowane, aby osoby je  zamieszkujące,  nie były podatne na ataki lub włamania. Tak popularne kradzieże „na wnuczka” są tu praktycznie niemożliwe. Bardzo często zainstalowany jest również system alarmowy, gdzie mieszkaniec może bez problemu wezwać pomoc. Projekt takiego osiedla oraz mieszkania jest dostosowany do potrzeb osób starszych czyli bez barier takich jak progi w drzwiach, wanna w łazience czy brak windy.
  2. Oszczędność. Nie zdajemy sobie sprawy, że przeprowadzając się w nowe lokum oszczędzamy pieniądze! Tak, właśnie…Nowe budownictwo jest energooszczędne w porównaniu do starych domów. Nasze rachunki za energię będą więc niższe. Dodatkowo, często mieszkamy w za dużych na nasze potrzeby domach. Dzięki zmianie mieszkania na mniejsze, nasz czynsz również będzie mniejszy. Nowe mieszkania objęte są gwarancją. Nowe sprzęty nie powinny się psuć a jeśli już tak się wydarzy to zostaną one naprawione w ramach gwarancji.
  3. Mniej zmartwień. Osiedla senioralne posiadają wsparcie w postaci pracowników. Zatrudniony personel wspiera nas w załatwaniu spraw, z którymi potrzebujemy pomocy. Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz pomocy – super. Jednak świadomość tego że jest osoba, która może Ci pomóc jeśli zmienisz zdanie, jest niezastąpiona! Pracownik gospodarczy, tzw. „złota rączka” wymieni żarówkę,  czy naprawi drobne usterki. Nie musimy się zamartwiać i wydawać pieniądze na kosztowne naprawy. Każdy mieszkaniec osiedla zna się osobiście z menagerem domu czy concierge. Dzięki temu, możemy łatwo załatwić wiele ważnych dla nas spraw (zamówić wizytę fryzjerską, kosmetyczną, masażystę, zamówić taksówkę czy zwyczajnie nas wysłuchać). Takie osiedla często oferują również możliwość sprzątania mieszkania, mycia okien, czy pralni.
  4. Posiłki. Każdy z nas chce być niezależny, dlatego w osiedlach senioralnych często istnieje możliwość wykupienia posiłków. Jeśli nie masz na to ochoty, nie ma sprawy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz nie gotować samemu, opcja wykupienia posiłków jest idealna.
  5. Transport. Wiele osiedli zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie komunikacji miejskiej. Seniorzy, którzy zamieszkują takie osiedla nie muszą martwić się jak dojechać do centrum miasta. Osoba na recepcji w takim ośrodku, z przyjemnością zamówi również taksówkę. Dodatkowo, wiele osiedli seniora posiada własny transport. Każde osiedle senioralne jest inne, ale daje możliwość, aby wspierać mieszkańców w czynnościach takich jak dojazd na zakupy czy na wizytę lekarską.
  6. Aktywizacja. Aktywizacja jest chyba jednym z najważniejszych powodów dla jakich powinniśmy rozważyć przeprowadzkę. Człowiek z wiekiem staje się mniej aktywny społecznie. Co za tym idzie, zaczyna narastać niepokój oraz obawy przed spotkaniem z innymi ludźmi. Mieszkając w osiedlu skierowanym dla osób w wieku emerytalnym, otaczamy się osobami w podobnym wieku, a co za tym idzie z podobnymi zainteresowaniami do naszych. Nawiązujemy nowe przyjaźnie a niekiedy nawet miłości. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w bezpiecznym otoczeniu z rówieśnikami, to to, czego wielu z nas szuka w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Jednakże, ani otoczenie, ani sąsiedzi nie spełniają już naszych oczekiwań. Dlatego, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest PRZEPROWADZKA!!.

Pamiętaj, osiedla dla osób  w wieku senioralnym posiadają rozbudowaną ofertę np. posiłki, transport, sprzątanie, animacje itp., jednakże decyzja o ich wyborze i uczestnictwie w zajęciach należy do Ciebie! Zamieszkując osiedle dla osób w wieku emerytalnym pozostajesz niezależny. Aktywne życie w każdym wieku a szczególnie w wieku emerytalnym pomaga zachować dłużej zdrowie. Jakość życia może być kluczowym czynnikiem rosnącego sukcesu i radości życia.

Wybór należy do Ciebie! Osiedle Freedom – Szczecin 

 

 

 

Cześć! Mam na imię Bożena i choć mam 38 wiosen, moja pasja i większość życia poświęcam dla osób starszych. Od zawsze bawiłam się ze starszymi i byłam nad wyraz poważna na swój wiek :-) Dlatego świetnie czuję się wokuł ludzi, którzy co nieco już wiedzą o życiu. Zapraszam Chcę zmienić polskie zakorzenione przeświadczenia, że na emeryturze to nic nie wypada, tylko opieka nad wnukami i zamartwianie się o wszystko i o nic. Chcę pokazać że życie na emeryturze może być świetną okazją do życia "pełną parą". Zapraszam więc wszystkich, młodych ciałem i duszą i nie tylko do życia w pełni :-)

9 komentarzy

  1. Świetna sprawa dla seniorów 😉 Mieszkam w UK i tutaj większość osób starszych mieszka w specjalnie zaprojektowanych osiedlach domów parterowych przystosowanych do potrzeb osób starszych 🙂

    1. Osiedla takie powstają już w Polsce. Osiedle FreeDom będzie to osiedle w woj. zachodniopomorskim. Już niedługo przedstawię listę (wg mnie) mieszkań senioralnych wartych uwagi z różnych regionów naszego kraju.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *