1.Sprawdź Swój Budżet

Z momentem przejścia na emeryturę wiele osób zastanawia się co zrobić z czasem wolnym? Jak wypełnić tyle godzin w ciągu dnia?

Otóż, nowi emeryci tzw. ścieżynki często mają wiele pomysłów co robić aby się nie nudzić, jednak nie wielu z nich wprowadza te pomysły w czyn i z każdym kolejnym dniem na emeryturze czują się coraz bardziej zagubieni, odtrąceni przez społeczeństwo a nawet depresyjni. Dlatego zależy mi aby w tym artykule osoby w wieku 60 plus zrozumiały, że życie teraz może nabrać kolorów! 

Przedstawię 20 pomysłów na wesołe, mające znaczenie i rozwojowe spędzanie emerytury jak również obalimy stereotypy jakie są kojarzone z seniorami. W tym wpisie skoncentruję się na jednym moim zdaniem najważniejszych punktów, czyli pieniądzach. 

Sprawdź Swój budżet.

Po przejściu na emeryturę wiele osób zapomina aby przekalkulować swój dotychczasowy budżet domowy. Zazwyczaj tak się dzieje, że po przejściu na emeryturę nasz budżet się mniejszy. Tylko nieliczni z nas zgromadzili dodatkowe środki w inny sposób, tak aby wspomóc swój portfel na emeryturze. Pierwszą reakcją jest obawa czy nam wystarczy do kolejnego miesiąca. Nie pamiętamy, aby sprawdzić nasze wydatki.

Czy nadal potrzebujemy auto, jeśli tak, to czy jego wielkość jest odpowiednia na nasze potrzeb? Czy potrzebujemy przejazd miesięczny na komunikację miejską? W wielu dużych i coraz częściej w mniejszych miejscowościach jest możliwość wyrobienia Karty Seniora lub innego odpowiednika karty zniżkowej. Taka karta daje nam często bezpłatną komunikację miejską oraz możliwość zniżki na produkty w wielu instytucjach kulturalno-oświatowych jak również sklepach. 

Warte uwagi jest również wspomożenie budżetu poprzez „remanenty” w szafach. Wiele rzeczy, które posiadamy mogą stać się dla nas bezużyteczne. Dla innych może to być okazja na zakupienie po okazyjnej cenie. Możemy sprzedawać dosłownie wszędzie, począwszy od tzw. „wyprzedaży garażowych” po internet. Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, możemy poprosić dzieci lub wnuczęta. Dobrym sposobem będzie również nauka, czyli jak samemu, krok po kroku, sprzedawać w internecie. Będzie to jeden z kolejnych sposobów na ciekawie spędzanie wolnego czasu.

Kolejną rzeczą, którą z łatwością i przyjemnością możemy wspomóc domowy budżet, jest sprzedaż swoich wyrobów np. robótki ręczne, powidła i inne domowe przetwory, własne soki, czy chociażby świeżo złowione rybki. Nie chodzi mi tu o produkcję i sprzedaż na wielką skalę. Zastanów się, co lubisz robić i kto lubi Twoje rzeczy oglądać czy smakować. Może kilka osób chciałoby Twój produkt dla siebie lub jako prezent? dla kogoś bliskiego? Nie bój się wycenić swojej pracy. Możesz sprzedawać swoje produkty na przykład na kiermaszach „robótek ręcznych” i innych lokalnych eventach.

Kolejnym etapem wartym do rozważenia jest, wielkość naszego domu czy mieszkania. Nie bójmy się przeprowadzki! Zmiana lokum na mniejsze czy nowsze najprawdopodobniej poprawi nasze finanse. Mniejsze lokum = mniejszy czynsz, prąd, woda itp. Nowszy dom = lepsza np. izolacja a tym samym będzie bardziej ekonomiczny, a co za tym idzie rachunki również będą mniejsze. Oczywiście jest to odważny krok, szczególnie dla osób, które przez wiele lat mieszkały w tym samym domu. Jednakże, przeprowadzka daje wiele, nie tylko finansowych, zmian na lepsze. Jedną z takich zmian może być lepsza lokalizacja (jeśli przeprowadziny się do miasta), cisza i spokój dla tych którzy od miasta uciekają. Jak również poznanie nowych ludzi. Niewątpliwie jest to wielka decyzja i nie może być podejmowana pochopnie, ale zalety jej wpłyną bardzko korzystne na wiele aspektów naszego życia. 

 

Cześć! Mam na imię Bożena i choć mam 38 wiosen, moja pasja i większość życia poświęcam dla osób starszych. Od zawsze bawiłam się ze starszymi i byłam nad wyraz poważna na swój wiek :-) Dlatego świetnie czuję się wokuł ludzi, którzy co nieco już wiedzą o życiu. Zapraszam Chcę zmienić polskie zakorzenione przeświadczenia, że na emeryturze to nic nie wypada, tylko opieka nad wnukami i zamartwianie się o wszystko i o nic. Chcę pokazać że życie na emeryturze może być świetną okazją do życia "pełną parą". Zapraszam więc wszystkich, młodych ciałem i duszą i nie tylko do życia w pełni :-)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *